44 Centrum řemesel Zlín
Když ve Zlíně v roce 2022 končilo poslední ševcovské učiliště, vypadalo to, že výuka mladých ševců ve městě úplně zmizí. Ti, kdo se pohybují v řemesle, kterým Tomáš Baťa proslavil Zlín po celém světě, ale vědí, že mladých ševců je zoufale málo. Ve 44. budově továrního areálu ve Zlíně proto vzniká Centrum řemesel se ševcovskou dílnou, které by mělo být místem setkávání i návratu ševcovství zpět do Zlína.
„Nedokázal jsem se smířit s tím, že tu ševcovina jako obor úplně zanikne,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů, Alois Langer, vznik Centra řemesel. „Z učiliště, které zavíralo, jsme sem spolu s Václavem Talašem a Vojtou Ocelkou přestěhovali vybavení a pustili se do práce. Díky tomu teď otevíráme ševcovskou dílnu a s ní i centrum řemesel, kde chceme pokračovat v ševcovské tradici Zlína a ukázat všem, kdo mají zájem, že je to kreativní a krásné řemeslo.“
Díky tomu ve Zlíně vznikla otevřená dílna, která zabírá polovinu jednoho z pater tovární budovy, která je určena dospělým i dětem, ševcům, zvědavcům i umělcům. V budově 44 už proběhlo několik představení a koncertů zlínského uskupení Zvěřinec, pravidelně se tu konají workshopy a dílny pro děti, příměstské tábory, exkurze a rekvalifikace. Robota Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně tu má svou vlastní technologickou dílnu. Probíhá tu jamování i divadlo.
Nahlédnout sem můžete i v rámci komentovaných prohlídek Zóna Zlín, jedna z tras vás zavede nejen do továrního areálu, ale také přímo do budovy číslo 44.
Zajímavosti
Přestože by se mohlo zdát, že dobrá ševcovina už ve Zlíně vymizela, opak je pravdou. I v dnešní době byste v bývalém továrním areálu našli řadu šikovných ševců, kteří šijí pod svou vlastní značkou nebo prodávají své výrobky do celého světa. Řada dalších pak působí v okolních obcích. Často se šije ještě na původních strojích. Kdo však oboru chybí, jsou mladí ševci, kteří budou zapálení pro poctivé řemeslo a dokážou tuhle krásnou tradici posouvat dál i v novém tisíciletí. Pomoci by jim mohlo právě nové Centrum řemesel.