Baťa region

cs
Navigovat

Baťův mrakodrap

Vyhlídka z 16. etáže zlínského mrakodrapu známého také jako „Jednadvacítka“ vám pomůže pochopit, jak to ten Baťa se Zlínem vlastně myslel. Pod vámi se otevře geometricky přesný rastr továrních budov ve východní části, pečlivě promyšlená struktura škol, internátů i obytných čtvrtí všude kolem. Jezdí sem rychlovýtah a můžete si objednat i prohlídku pojízdné kanceláře.

Když v roce 1938 dokončil architekt Vladimír Karfík stavbu sídla Baťových závodů ve Zlíně, stal se nový mrakodrap nejvyšší administrativní budovou nejen Česka, ale také Evropy. Se 77,5 metry přeskočil například 66 metrů vysokou štíhlou věž prostějovské radnice. Takhle vysokou budovu tu do té doby nikdo neviděl. Takže i pro úředníky, kteří jí měli přiklepnout stavební povolení, to byla úplná novinka. Ne nadarmo je dnes toto vrcholné Karfíkovo dílo významnou kulturní památkou období funkcionalismu.

Karfík tehdejšího šéfa firmy Jana Antonína Baťu nejen přesvědčil, aby administrativu soustředil do jedné výškové budovy místo tří menších, ale také aby moderní sídlo firmy vybavil technologiemi na tu dobu opravdu v Československu převratnými. A protože Karfík moc dobře věděl, jak je každá vteřina pro baťovce drahá, dal si záležet na dokonalé infrastruktuře domu.

Projeďte se páternosterem

4 výtahy s průvodčími přijely nejpozději do 30 sekund od přivolání. Pro návštěvníky tu byl expresní rychlovýtah, mezi jednotlivými patry se mohli zaměstnanci přepravovat také do dnešní doby funkčním páternosterem. Mrakodrap byl vybaven dálnopisem, speciálním výtahem pro listiny a dopisy nebo shozem na papír, který sběr nakládal přímo na nákladní auto, aby ho odvezlo do kartonážky k dalšímu zpracování.

Zajímavosti

Dnes si řadu těchto vymožeností můžete prohlédnout přímo ve správní budově č. 21, která slouží jako sídlo Krajského i Finančního úřadu Zlínského kraje. Svezete se rychlovýtahem, na terase v 16. etáži si dáte kávu a poznáte z výšky tovární areál i obytné čtvrti. Vyzkoušet můžete také dalekohledy, které jsou typově stejné jako na amerických mrakodrapech. V 8. etáži prozkoumáte ředitelské patro, které má původní vzhled a nachází se zde expozice o historii firmy Baťa a satelitních městech (tzv. „malé Zlíny“ ). V přízemí je umístěna expozice s ukázkami původního strojního vybavení, replikami nábytku z ohýbaných ocelových trubek a unikátní pojízdná kancelář Jana Antonína Bati ve výtahu.

Náš tip

V případě, že se budete chtít o Baťově mrakodrapu dozvědět víc, je možné si objednat komentovanou prohlídku s návštěvou terasy a jízdou v původním výtahu J. A. Bati „21. budova jako symbol baťovského Zlína“. Prohlídky jsou k dispozici od úterý do neděle po předchozí objednávce.

Kam dál

  • Jestli vás Baťův mrakodrap nadchl, určitě byste neměli minout ani expozici Princip Baťa v Muzeu jihovýchodní Moravy nebo Památník Tomáše Bati přezdívaný „zářící krystal“. 
  • Zatoulejte se do baťovského továrního areálu se zákoutími jako z 30. let. Ve zrekonstruovaných budovách běží výroba (nejen bot) dodnes. Rostou zde bistra, kavárny a obchůdky s úžasnou atmosférou.
  • v Infopointu baťovského bydlení zjistěte, kam si u Baťů zapisovali kde kdo bydlí nebo jak se žilo v baťovských domcích.

Navigovat

Otevírací doba

Komentované prohlídky s návštěvou terasy a jízdou v původním výtahu J. A. Bati probíhají po předchozí objednávce
ÚT–NE 10.00–18.00

Otevírací doba budovy, expozice ve 2. patře a vyhlídkové terasy (samostatně bez průvodce)
PO–NE 8.00–20.00 (v zimních měsících)
PO–NE 8.00–21.00 (po zbytek roku)
V případě velmi nepříznivého počasí může být provozní doba vyhlídkové terasy omezena nebo prostor zcela uzavřen.

Otevírací doba kavárny na vyhlídkové terase
PO–NE 8.00–18.00

Otevírací doba expozice v 8. patře (bezplatný vstup)
PO a ST 8.00–17.00
ÚT a ČT 8.00–15.00
PÁ 8.00–14.00
SO–NE zavřeno